
Sluneční záření nás nejen dobíjí energií, ale může nám také značně zkomplikovat život nebo nás na něm přímo ohrozit. Počet lidí, kteří v České republice ročně onemocní rakovinou kůže, stále roste. Jak se melanomu bránit a čeho si všímat, prozradila v pořadu Ženská tabu zkušená dermatoložka Monika Arenbergerová.
Podle vedoucí lékařky dermatoonkologické ambulance ve vinohradské nemocnici počty pacientů s melanomem neustále stoupají. „Dneska jsme na čísle 3 500 nových případů za rok, což je relativně vysoké číslo,“ zdůrazňuje odbornice v Ženských tabu Báry Hlaváčkové s tím, že mortalita nicméně zůstává přibližně stejná. „To si vysvětlujeme tím, že máme zaprvé účinnou léčbu, která dokáže prodloužit pacientům život, ale také tím, že nás pacienti navštěvují s nižšími stadii, která jsme schopni vyléčit.“
Doporučené video: Monika Arenbergerová promluvila o melanomech v Ženských tabu.
Namazat se jednou denně nestačí, tvrdí Arenbergerová
Za rostoucím počtem nemocných stojí pořád ještě nedostatečná informovanost Čechů o tom, jak se rakovině kůže bránit. Mnoho z nás soudí, že když se natře krémem s SPF 15, má vystaráno. Anebo zvolí vyšší faktor, ale pravidelně se nedomazává, třeba po pobytu v bazénu. Neštěstí pak může být snadno na světě.
„Krém je také potřeba každé dvě hodiny reaplikovat,“ zdůrazňuje Monika Arenbergerová. „Pokud se vám nechce pořád mazat, je možné využít spreje nebo mlhy, kterými postříkáte pokožku, chvilinku počkáte a ony se zabudují do kožního povrchu,“ ozřejmila.
Sluneční záření má podle jejích slov na svědomí 85 % melanomů. Na zbytku se podílí genetika a další faktory. Jak se tedy správně chovat na sluníčku, kromě toho, že se budeme pravidelně mazat vysokým SPF? „Určitě bychom přes poledne neměli být na přímém slunci, a v ostatních hodinách, tedy dopoledne a odpoledne až večer, bychom se měli chránit ideálně textilem, a to třeba čepičkou nebo tričkem, a nechráněné partie natřít krémem s SPF,“ nabádá.
Kromě používání krému sledujte znaménka
Co se týče ochranného faktoru, který bychom měli zvolit, i v tom má Monika Arenbergerová jasno. „Patnáctku považuji za tzv. street faktor, to znamená, že když jsem v Praze, půjdu na dobrý oběd, na zahrádku, sednu si na kafíčko, pojedu do práce tramvají, budu se pohybovat na chodníku, tak bych měla být určitým způsobem chráněna. V takovém případě mohu sáhnout po SPF 15,“ popisuje. „Pokud ale jedu o víkendu k rybníku, jedu na kolo, jdu běhat - ano, i při sportu jsme exponováni slunci - tak bych měla sáhnout po SPF 30 anebo 50, což už považuji za velmi kvalitní ochranu kůže.“
Melanomu pak můžeme vedle používání opalovacího krému předejít i tím, že budeme každý rok podstupovat vyšetření znamének a zároveň se pravidelně kontrolovat v zrcadle. „Sledujte, zda jsou znaménka pořád stejná, zda nemění barvu, zda se nevyvýšila nebo nezvětšila,“ vysvětluje Monika Arenbergerová s tím, že už existují i speciální mobilní aplikace, které vám srovnají obrázek znamének například z ledna s tím pořízeným v červnu.
Na vzestupu je i melanom pod nehty
Melanom se ale nemusí objevit jen na kůži, ale například také pod nehty. V takovém případě se mluví o akrolentiginózním melanomu. „Tvoří zhruba 5 % všech melanomů. Dřív jsem ho považovala za něco raritního. Dnes tím, že se melanomem zabývám hodně intenzivně, takové případy v ordinaci vidím,“ ozřejmila lékařka, podle na jeho výskytu může mít podíl světlo z UV lamp v nehtových studiích.
„Když jdu do takového studia, je důležité, abych použila SPF krém. A to nejen na hřbety rukou, ale třeba právě i kolem nehtů,“ poukazuje. „A hlavně nehty dobře kontrolovat. Pokud vidím, že tam vznikla oděrka, která se nehojí, nebo místo, které vypadá suspektně, nenechat si nalepit nový gelový nehet, ale spěchat k dermatologovi a nechat si to prohlédnout.“
Dermatolog pak kromě standardního vyšetření může při diagnostice nově využít i umělou inteligenci. „Mám přístroj, který je napojen přímo na umělou inteligenci a srovnává konkrétní obrázek, který vyšetřuji, asi se 100 000 obrazy dalších melanomů, znamének a podobně, a umělá inteligence mi napovídá, jak vysoké riziko u konkrétního znaménka je,“ uzavřela Monika Arenbergerová.